event burgee venue burgee

2012 Atlantic Coast A Class High Point

Chipstead A Cat High Point System

Results as of 11:09 on October 1, 2012

Overall

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 1, Entries: 46, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName Club West River Wickford WRSC Irey Rock Hall YC Newport LHYC Total Nett
1st Kim's Bling USA 135 Tracy Oliver Saililng Anarchy YC (79.9) (0.0 DNC) 95.5 98.0 (50.9) 89.4 413.7 282.9
2nd Victoria's Secret USA 193 Christopher Brown None (55.5) (0.0 DNC) 60.8 91.6 58.5 (0.0 DNC) 266.4 210.9
3rd Kiwi Magic USA 268 Andrew Burdett Lake Hopatcong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 78.7 43.2 82.4 204.3 204.3
4th Full Circle USA 293 Ronald Roth Fleet 32 63.7 (0.0 DNC) 78.2 59.4 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 201.3 201.3
5th Ketzel USA 124 Chris Ford West River SC (WRSC) 71.8 (0.0 DNC) 43.5 85.2 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 200.5 200.5
6th Been Dipped USA 108 Bob Orr West River SC 47.4 (0.0 DNC) 52.2 72.3 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 171.9 171.9
7th 10 Johnathan Fararr (0.0 DNC) 82.1 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 81.5 0.0 DNC 163.6 163.6
8th 305 James Godbey None (0.0 DNC) 92.7 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 66.2 0.0 DNC 158.9 158.9
9th Astral USA 134 Mark Bellermann WRSC 88.1 (0.0 DNC) 69.5 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 157.6 157.6
10th 234 Andrew Gaynor Bristol YC (0.0 DNC) 50.1 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 89.1 0.0 DNC 139.2 139.2
11th 136 Chris Bolton Potomac River SA (PRSA) 39.3 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 33.7 (0.0 DNC) 65.0 138.0 138.0
12th USA 301 Mark Skeels Lake Hopatcong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 40.1 27.9 58.1 126.1 126.1
13th USA 225 Robert Gruber Lake Hopatcong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 65.9 0.0 DNC 54.6 120.5 120.5
14th 127 Skip Kaub (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 46.6 0.0 DNC 68.5 115.1 115.1
15th USA 211 Danny Goritski Lake Hopatcong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 99.8 99.8 99.8
16th USA 330 Lars Guck Bristol YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 96.8 0.0 DNC 96.8 96.8
17th A-Lexa 288 Michael Gruber LHYC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 96.3 96.3 96.3
18th Racer X USA 179 Tony Arends 96.2 (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 96.2 96.2
19th Sailing with Scissors USA 175 Dean Lennox Lake Hopatcong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 92.8 92.8 92.8
20th 226 Tim Llewellyn West River SC (0.0 DNC) (0.0 DNC) 86.9 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 86.9 86.9
21st Can 29 Larry Woods (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 85.9 85.9 85.9
22nd A-Moose USA 295 Bernd Hefele Lake Hopatcong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 78.9 78.9 78.9
23rd Knot-A-Dog USA 218 Peter Hefele Lake Hopatcong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 75.5 75.5 75.5
24th Things USA 292 Oliver Moore None (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 73.8 0.0 DNC 73.8 73.8
25th 10 Todd Riccardi Newport (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 72.0 72.0 72.0
26th 119 Dirk Kramers Tiverton YC (0.0 DNC) 71.4 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 71.4 71.4
27th Downsized USA 146 Mark Schneider Catamaran Racing AC (CRAC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 20.8 0.0 DNC 47.7 68.5 68.5
28th 207 Mel Hebel Lake Hopactong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 61.6 61.6 61.6
29th Calculated Risk 232 Scott Ferguson Conanicut YC (0.0 DNC) 60.7 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 60.7 60.7
30th Sparrow Hawk USA 235 Joe Sparks None (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 53.0 0.0 DNC 0.0 DNC 53.0 53.0
31st 3065 Peter Block LHYC, NJ (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 51.1 51.1 51.1
32nd 147 Fred Steinbaum Lake Hopactong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 44.2 44.2 44.2
33rd Can 37 Gerry Mawson (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 40.7 40.7 40.7
34th 31 Fred Smith Canada (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 37.2 37.2 37.2
35th Reality Storm 4 Steve Clark Bristol YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 35.6 0.0 DNC 35.6 35.6
36th Recluse 272 Bob Schnabel Eastport YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) 34.8 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 34.8 34.8
37th 22 Ken Kirkland Lake Hopactong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 33.8 33.8 33.8
38th 42 Todd Hart Outter Banks (OBX) 31.1 (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 31.1 31.1
39th USA 301 Joe Leanard (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 30.3 30.3 30.3
40th 308 Warren Mitchel Oak Hollow (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 27.3 0.0 DNC 0.0 DNC 27.3 27.3
41st CAN 36 George Anger (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 26.8 26.8 26.8
42nd Big YellA 208 Charlie Oberman LHYC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 23.3 23.3 23.3
43rd 1311 Norm Lamb Canada (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 19.9 19.9 19.9
44th none Gideom Amos (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 16.4 16.4 16.4
45th Tango 160 Steve Levine Lake Hopactong YC (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 12.9 12.9 12.9
46th USA 22 Jack Goritski (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 9.4 9.4 9.4

Chipstead High Point. (Normalized High Point system)

Best 3 of 6
DNC = 0 points

1 Events to qualify for series

Series Chair: Tracy Oliver
Scorekeeper: Mark Schneider





Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com